"38" belgeseli halen yasaklı!

18.10.2007 tarihli Kültür ve Turizm Bakanlığı Değerlendirme ve Sınıflandırma kurulunca 5224 sayılı kanun ve buna bağlı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına ilişkin Usul ve Esaslar hakkında yönetmeliğin 11. maddesine göre '38' filminin ''ticari dolaşıma ve gösterme sunulması uygun bulunmadığı'' bildirilmişti. Yürütmenin iptaline ilişkin tarafımızdan açılan dava dosyası bilirkişilere gönderildi.
İlk bilirkişi raporu bizim açımızdan olumsuz şonuçlandı. Bunun üzerine bilirkişi raporlarına itiraz ettik ve yeni bilirkişiler tayin edildi.
Bu sefer yeni bilirkişiler filmin yasaklanma nedenlerini haklı bulmayınca yürütme durduruldu ve dava bizim cephemizden lehimize sonuçlanmış olduı.
Bütün kararlara rağmen yasakta ısrarcı olan Bakanlık son olarak bir üst makam olan Danıştaya kararın iptali için temyize başvurdu.
2011’in başından beri Danıştay aşamasında olan dosya  8 yılın sonunda gelinen aşamada ise Danıştay 10.Daire'si Ocak 2015'te aldığı kararda dosyanın mevcut iki adet bilrikişi raporlarındaki çelişkilerin giderilmesi talebinde bulundu.
Merakla raporu bekliyoruz...

38'in tamamını Youtube ve Vimeo kanallarımız üzerinden izleyebilirsiniz.