BAKUR Bosna Hersek'ten Büyük Ödül ile Döndü

Bakur, Ağustos ayı içerisinde üç farklı Avrupa ülkesinde düzenlenen üç ayrı festivalde gösterildi. Hollanda'da düzenlenen World Cinema Amsterdam, Bosna Hersek'te düzenlenen Mediterranean Film Festivali ve Polonya'da düzenlenen Zakopane Mountain Film Festivali olmak üzere önemli festivallerde gösterimi gerçekleştiren Bakur, bu yıl 17. kez düzenlenen Mediterranean Film Festivali'nden büyük ödül Grand Prix ile döndü.

Uzun metraj belgesel yarışmasının jüri üyeleri Nikica Gilić, Gaby Babić ve Christoph Thoke; BAKUR’u festivalin kazananı olarak seçmelerinin nedenlerini ise şöyle açıkladılar: 

“Kamera önünde kadınlar ve erkekler; mücadeleleri hakkında konuşuyorlar, büyüleyici bir yaşam şeklini, şaşırtıcı bir fikri gösteriyorlar ve bu filmin konusundan daha geniş yeni fikirlere ve tartışmalara ilham olabilen karmaşık bir yapının bir parçası oluyorlar. Türkiye’de savaşlar gibi politik, askeri ve kültürel eğilimlerin tasviri ve Kürt askerlerinin dünya görüşleri; dünya kamuoyundan saklanan zengin ve ilham verici bir dünyanın izleyicileri üzerinde etki bırakıyor ve aynı zamanda sorular soruyor. Bunlar, filmin yazarının ve başkahramanlarının kendilerine sordukları sorular değil sadece, aynı zamanda şu anki dünya ile Akdeniz bölgesindeki sosyal ilişkiler ve yaşam hakkında umulmayan sorulardır. Bakur, çok önemli ve güçlü bir film ve umuyoruz ki çok daha büyük bir etki yaratacak.”