Bakur Davası Devam Ediyor
Bakur (Kuzey)” belgeseli yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu belgesel nedeniyle “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle yargılanıyor. Yönetmenlerin hapis cezası istemiyle yargılandıkları bu dava ile Türkiye’de ilk kez bir sinema eseri de yargılanıyor.
Bakur’un Batman’da 2015 yılında yapılan gösterimine dair açılan bu davanın ilk duruşması da Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 29 Mayıs 2018’de saat 09:00’da görüldü. Çok sayıda sinemacı, akademisyen gazeteci ve HDP milletvekillerinin katıldığı duruşmada Ertuğrul Mavioğlu; 2013’te devam eden çözüm süreci, belgesel sinemanın olgusal gerçeklerle ilişkisi ve ifade özgürlüğü hakkında savunmasını yaparken Çayan Demirel de Mavioğlu’nun savunmasına aynen katıldığını belirtti. Çayan Demirel kısaca suç işlemediğini, belgeselci olduğu için mesleğini yaptığını ifade ederek suçlamaları reddetti. Mahkeme heyeti, Mavioğlu ve Demirel’in avukatlarının yaptığı yetkisizlik talebini reddetti. Avukatların savunma için süre talepleri ve Demirel ile Mavioğlu’nun duruşmalardan vareste tutulmasını kabul etti. Bir sonraki duruşma 23 Ekim 2018 saat 14:00’e ertelendi.
23 Ekim 2018'de görülen bu duruşmada ise savcı, Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'nun cezalandırılmalarını talep etti ve suçun basın yoluyla işlenmesi nedeniyle cezada artırıma gidilmesini istedi. Savunmada Avukat Meral Hanbayat; “Bu davayla birlikte ilk kez sanatsal ifade özgürlüğünün sınırlarını tartışıyoruz ve savunmak zorunda kalıyoruz. Şimdiye kadar hiçbir yönetmen yaptığı film nedeniyle ağır ceza mahkemesinde yargılanmamıştı. Bu İran gibi ülkelere özgü bir yöntem,” dedi ve avukatlar ayrıntılı savunma için süre istediler. Bu duruşma sonunda da dava 3 Nisan 2019 tarihine ertelendi.
3 Nisan 2019’da görülen ve avukatların mazeret bildirdiği dördüncü duruşma ise nihai kararın verilmesi beklenen davanın görülmesi üzere 2 Mayıs 2019 tarihine ertelendi.